Tag: Gjermania

1 2 10 / 15 POSTS
Gjermania dhuron 500 mijë euro për FSK-në

Gjermania dhuron 500 mijë euro për FSK-në

Sot në Ministrinë e Mbrojtjes, Faruk Geci, ushtrues i detyrës së Sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Christian Heldt, ambasador ...
Kosova, çështja kryesore e Gjermanisë

Kosova, çështja kryesore e Gjermanisë

Drejtori i Fondacionit Konrad Adenauer në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë, Felix Dane tha se “Echo Germany” është lojtar kyç që gjeneron politikën r ...
Gjermania i thotë JO ndarjes, ky është plani i saj për Kosovën

Gjermania i thotë JO ndarjes, ky është plani i saj për Kosovën

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, i ka dërguar mesazh të qartë Prishtinës dhe Beogradit për arritjen e marrëveshjes përfundimtare. Kështu shkruan s ...
Rreth 100 mijë kosovarë në vit kërkojnë viza për në Gjermani dhe Zvicër

Rreth 100 mijë kosovarë në vit kërkojnë viza për në Gjermani dhe Zvicër

Rreth 100 mijë kosovarë në vit kërkojnë viza nga Ambasada e Gjermanisë dhe nga ajo e Zvicrës. Një përqindje e madhe e kërkesave për vizë refuzohet, n ...
Pesë persona të vdekur nga zjarri në Gjermani

Pesë persona të vdekur nga zjarri në Gjermani

Të paktën 5 persona humbën jetën nga shpërthimi i zjarrit në një ndërtesë në qytetin Nuremberg të Gjermanisë. Ende nuk dihet shkaku i shpërthimit të ...
Mijëra shqiptarë ëndërrojnë të jetojnë në Gjermani por a e dini kuptimin e flamurit gjerman?

Mijëra shqiptarë ëndërrojnë të jetojnë në Gjermani por a e dini kuptimin e flamurit gjerman?

E zezja, e kuqja, e arta - janë ngjyrat e rezistencës, ngjyrat e emancipimit. Para 100 vitesh tre ngjyra – e zeza, e kuqja dhe e arta u kthyen në ngj ...
Gjermania: Marrëveshja Kosovë-Serbi duhet ta rrisë stabilitetin e rajonit

Gjermania: Marrëveshja Kosovë-Serbi duhet ta rrisë stabilitetin e rajonit

Ministri gjerman i shtetit, Michael Roth ka folur në lidhje me marrëveshjen e mundshme mes Kosovës dhe Serbisë. Shqipëria të vijojë reformat, opozita ...
Gjermania ia ndalon aterimet kompanisë ajrore të Iranit

Gjermania ia ndalon aterimet kompanisë ajrore të Iranit

Gjermania ia ka tërhequr licencën linjës ajrore të Iranit Mahan Air, duke përmendur si arsye "shqetësimet për sigurinë" dhe aktivitetet e kompanisë në ...
Gjermania me rritjen më të vogël ekonomike në 5 vjet

Gjermania me rritjen më të vogël ekonomike në 5 vjet

Rritja ekonomike në të vërtetë u tkurr në tremujorin e tretë të vitit, me vetëm 0.2%. Ekonomia e Gjermanisë u rrit për 1.5% vitin e kaluar, shkalla m ...
Racisti me veturë godet turmën në Gjermani, katër të lënduar

Racisti me veturë godet turmën në Gjermani, katër të lënduar

Policia gjermane ka arrestuar një shtetas gjerman të moshës 50 vjeçare pasi që dyshohet se i njëjti me veturë ka goditur një turmë njerëzish në qyteti ...
1 2 10 / 15 POSTS