Tag: BE

1 2 10 / 19 POSTS
Vuçiq, ambasadorëve të BE-së: Më vie keq, por Kosova është e interesuar vetëm çfarë thotë Amerika

Vuçiq, ambasadorëve të BE-së: Më vie keq, por Kosova është e interesuar vetëm çfarë thotë Amerika

"Kosova është e interesuar vetëm në atë që thotë Amerika dhe nuk i bën përshtypje reagimi i Bashkimit Evropian për heqjen e taksën." Presidenti i Ser ...
Haradinaj, BE-së: Kosova ende pranon trupa të pajetë në kufi të Serbisë, taksa nuk hiqet

Haradinaj, BE-së: Kosova ende pranon trupa të pajetë në kufi të Serbisë, taksa nuk hiqet

”Ju e dini ne ende vazhdojmë të pranojmë trupa të pajetë në kufi të Serbisë. Kur isha kryeministër në 2004, kam shkuar në Merdarë e kam marr disa trup ...
BE shpenzoi 261 milionë euro në fishekzjarre për Vitin e Ri 2019

BE shpenzoi 261 milionë euro në fishekzjarre për Vitin e Ri 2019

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian importuan 110 mijë ton piroteknikë për fishekzjarrët e Vitit të Ri në vitin 2017, që korrespondon me një shumë p ...
Vështirësohet liberalizimi i vizave, ky shtet që s’e njeh Kosovën e merr presidencën e BE’së

Vështirësohet liberalizimi i vizave, ky shtet që s’e njeh Kosovën e merr presidencën e BE’së

Të martën e ardhshme presidencën e Bashkimit Evropian do ta marrë Rumania, shtet ky që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe e pengon vendin të anëtarës ...
Në 16 vite, 330 mijë shqiptarë fituan nënshtetësi në vendet e BE

Në 16 vite, 330 mijë shqiptarë fituan nënshtetësi në vendet e BE

Komuniteti shqiptar është i dyti në Itali për sa i përket numrit. Prej vitit 2002 rreth 330 mijë shqiptarë që jetojnë jashtë kanë marrë nënshtetësinë ...
Sfidat në 2019: “BE po zvogëlohet, radikalët shtohen në PE”

Sfidat në 2019: “BE po zvogëlohet, radikalët shtohen në PE”

Nëse i beson studiuesve të zgjedhjeve atëherë numri i rakidalëve të djathtë dhe populistëve deputetë në Parlamentin Europian do të rritet nga dhjetë q ...
Studentët protestojnë para zyrës së BE-së për mosliberalizimin e vizave

Studentët protestojnë para zyrës së BE-së për mosliberalizimin e vizave

Studentët e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, sot protestojnë para zyrës së BE-së në Kosovë për shkak të mosliberalizimit të vizave. Me ...
Mbahet tryezë për lëvizjen e lirë dhe raportet Kosovë – BE

Mbahet tryezë për lëvizjen e lirë dhe raportet Kosovë – BE

Sot në ndërtesën e Kuvendit të Republikës së Kosovës, mbahet tryeza “Raporti i Republikës së Kosovës me Bashkimin Evropian – Lëvizja e lirë, Reformat, ...
Tensione në BE, Haradinaj nuk e tërheq vendimin për taksën

Tensione në BE, Haradinaj nuk e tërheq vendimin për taksën

Takimi në Bruksel u përcoll me përplasje mes kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj dhe shefes së Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherin ...
Mbyllet takimi Kosovë – BE, anulohet konferenca për media

Mbyllet takimi Kosovë – BE, anulohet konferenca për media

Në Bruksel është mbyllur takimi i delegacionit të Kosovës dhe atij të BE-së. Ka përfunduar takimi i delegacionit të Kosovës i kryesuar nga Kryeminist ...
1 2 10 / 19 POSTS