Nga Boateng dhe Eto’o deri te Zoro: Rastet kur racizmi mundi futbollin në Itali

Nga Boateng dhe Eto’o deri te Zoro: Rastet kur racizmi mundi futbollin në Itali

Kalidou Koulibaly ka qenë shënjestër e koreve raciste të tifozëve të Interit në humbjen 1:0 të Napolit në ‘San Siro’.

Rasti i Kalidou Koulibaly, i cili ishte viktimë e tifozëve të Interit, nuk është rasti i vetëm i turpshëm ku tifozët italian ofendojnë në baza të ngjyrës.

Brenda stadiumeve italiane viteve të fundit ka pasur episode të shumta të tillë, që mbeten pjesa më e shëmtuar e futbollit.

Sportmediaset ka bërë një përmbledhje të rasteve kur lojtarët me ngjyrë ishin cak i këtyre veprimeve.

30 prill 2017, Cagliari-Pescara: Sulley Muntari

3 shkurt 2016, Lazio-NAPOLI: Kalidou Koulibaly

3 janar 2013, Pro Patria-MILAN: KEVIN Prince Boateng

17 tetor 2010, CAGLIARI-INTER: SAMUEL ETO’O

27 nëntor 2005, MESSINA-INTER: MARC ZORO

27 maj 2001, TERNANA-TREVISO:

Pranverë 1996:  VERONA: Maickel Ferrier

26 dhjetor 2018, Inter – Napoli: Kalidou Koulibaly

Lajmi.net

 

COMMENTS

COVID-19 Statistika

Këtu i keni informatat e fundit lidhur me pandeminë COVID-19