Familja myslimane ankohet se stafi i siptalit nuk i lë ata të futen brenda sepse dukeshin “të frikshëm”

Familja myslimane ankohet se stafi i siptalit nuk i lë ata të futen brenda sepse dukeshin “të frikshëm”

Një familje myslimane thotë se një spital në Virxhin i tha atyre se nuk mund të vizitonin një fëmijë të sapolindur sepse ata dukeshin “të frikshëm”.
Gruaja e Ahmed Zahrit sapo kishte lindur në fillim të dhjetorit në Spitalin Inova Fair Oaks në Fairfax të Virxhinias, ku prindërit, tezja dhe xhaxhai i tij shkuan për të vizituar, transmeton lajmi.net.

Kur arritën në qendrën e lindjes në katin e tretë, ata iu drejtuan një roje sigurie, raportoi News4.

Ai bërtet dhe thotë: “Nuk lejoheni të jeni këtu!” Dhe pastaj ai tha: “Ju e dini, ju duken të frikshme”, tha tezja Arwa Zahr..

Familja Zahr beson se roja e sigurisë po i referohej mbulesave të gjata të zeza të veshura nga Arva dhe nëna e saj.

Të dyja gratë ishin të veshur me një niqab, i cili është një perde që është veshur nga disa gra muslimane për arsye të modestisë.

Niqab mbulon të gjithë fytyrën – ndryshe nga hixhabi, i cili mbulon vetëm flokët – duke lënë një çarje të vogël vetëm për sytë.

Zyrtarët e Qarkut Fairfax mbërritën në vendin e ngjarjes dhe u larguan pasi i folën familjes, të cilët më pas parashtruan ankesa formale kundër Inovës.

Ahmed tha se familja e tij nuk ka qenë kurrë subjekt i këtij niveli të diskriminimit.

Spitali thotë se ka ofruar të takohet me Zahrs, por familja refuzon derisa të bëhet një hetim.

 

COMMENTS

COVID-19 Statistika

Këtu i keni informatat e fundit lidhur me pandeminë COVID-19