Erdogan shpërfill ultimatumin amerikan: Ankaraja tashmë ka blerë ‘S-400’-shin rus

Erdogan shpërfill ultimatumin amerikan: Ankaraja tashmë ka blerë ‘S-400’-shin rus

Turqia tashmë e ka blerë sistemin kundëraketor “S-400” nga Rusia dhe shpresojmë se do të na dorëzohen në korrik, ka thënë kryetari turk Recep Tayyip Erdoğan

Ushtruesi i detyrës së ministrit amerikan të mbrojtjes Patrick Shanahan javën e kaluar ka treguar se në çfarë mënyrë Turiq do të përjashtohet nga programi i aeroplanëve luftarakë “F-35” nëse Ankaraja nuk heq dotë nga planet për blerjen e “S-400”-shit.

Erdogan duke iu drejtuar anëtarëve të Parisë së drejtësisë e zhvillimit (AKP) ka thënë se do të kërkojë përgjegjësi prek secilit që Turqinë e përjashton nga programi “F-35”, transmeton Reuters.

Gjatë disa muajve të kaluar, dy anëtarë të NATO-s janë kundërdshtuar publikisht me rastin e porosisë turke të siistemit “S-400”, për të cilin Uashingtoni thotë se paraqet kërcënim për aeroplanët luftarakë “F-35”, të cilët Ankaraja, po ashtu, synon t’i blejë.

Turqia ka bërë të dutir se “S-400” nuk do të ketë ndikim në aeroplanët luftarakë dhe i ka propozuar Uashingtonit që të formojë një grup të përbashkët pune, i cili do të shqyrtojë shqetësimet amerikane.

 

COMMENTS

COVID-19 Statistika

Këtu i keni informatat e fundit lidhur me pandeminë COVID-19