Chelsea vazhdon pa humbje këtë sezon, kualifikohet tutje në Europa Ligë

Chelsea vazhdon pa humbje këtë sezon, kualifikohet tutje në Europa Ligë

Me fitoren kundër Bate Borisov sonte, Chelsea është skuadra e vetme në top 5 ligat europiane që nuk ka pësuar humbje që prej fillimit të këtij sezoni. Djemtë e Maurizio Sarrit arritën me këtë fitore që të kualifikohen për në fazën tjetër të Europa Ligës.

Chelsea e ka mundur në shtëpi Bate Borisovin duke bërë kështu një hap të madh për t’u kualifikuar për në fazën tjetër të Europa Ligës.

Me këtë fitore, Chelsea është e vetmja skuadër në top 5 ligat e Europës që nuk ka pësuar humbje në këtë sezon.

Që nga fillimi i pjesës së parë Chelsea ishte një skuadër më sulmuese dhe sulmoi më shumë në drejtim të portës kundërshtare.

Por, pjesa e parë përfundoi me rezultat të barabartë 0-0.

Pjesa e dytë prapë ishte më e mirë për Chelsean dhe ata arrin që të kalojnë shpejt në epërsi.

Ishte Olivier Giroud që gjen rrjetën e golit pas disa ndeshjeve për ti kaluar në epërsi londinezët.

Me këtë fitore, Chelsea prin në grupin L të Europa Ligës më 12 pikë duke kaluar në fazën tjetër të Europa Ligës.

 

 

COMMENTS