Category: TEKNOLOGJI

1 2 3 4 5 6 28 40 / 280 POSTS
Çmenduri – DeepFake mund të krijojë fytyrën e çdokujt vetëm me anë të dëgjimit të zërit

Çmenduri – DeepFake mund të krijojë fytyrën e çdokujt vetëm me anë të dëgjimit të zërit

DeepFake është një sistem i njohjes së fytyrës i krijuar nga një grup i hulumtuesve në Facebook. Ajo identifikon fytyrat njerëzore në imazhe digjitale ...
Vetura Porsche e këtij prizrenasi po habit të gjithë

Vetura Porsche e këtij prizrenasi po habit të gjithë

Kosovarët çdo ditë po e dëshmojnë se janë merakli të veturave të shtrenjta dhe luksoze. Nga Porsche e deri tek Lamborghini, rrugëve mund të shihni ...
Apple do i bëjë telefonat rezistent ndaj ujit?

Apple do i bëjë telefonat rezistent ndaj ujit?

Në vitet e fundit, Apple ka prezantuar rezistencën ndaj ujit në iPhone-ët e tyre. Megjithatë, duhet të theksohet se Apple kurrë nuk ka reklamuar te ...
Kafshët u ngjitën në hapësirë përpara njerëzve

Kafshët u ngjitën në hapësirë përpara njerëzve

Para 50 vjetësh, dy astronautë amerikanë u bënë njerëzit e parë që ecën në Hënë. Por, përpara se njerëzit të shkëputeshin nga Toka, ishin astronautët ...
Pakistani synon të dërgojë astronautin e parë në hapësirë

Pakistani synon të dërgojë astronautin e parë në hapësirë

Pakistani synon të dërgojë në vitin 2022 astronautin e parë pakistanez në hapësirë. “Krenar të njoftojmë se procesi i përzgjedhjes për pakistanezin ...
Facebook dhe Instagram do të kufizojnë përmbajtjet me alkool dhe duhan

Facebook dhe Instagram do të kufizojnë përmbajtjet me alkool dhe duhan

Facebook do të  kufizuojë shitjet dhe përmbajtjet që lidhet me alkoolin dhe produktet e duhanit, duke përfshirë edhe cigaret elektronike, tregon një z ...
S’e ruajti privatësinë e përdoruesve, gjobë prej 5 miliardë dollarësh ndaj Facebook’ut

S’e ruajti privatësinë e përdoruesve, gjobë prej 5 miliardë dollarësh ndaj Facebook’ut

Rrjeti social Facebook ka rënë dakord të paguajë 5 miliardë dollarë lidhur me akuzat se kishte keqpërdorur të dhëna personale të përdoruesve. Marrë ...
Dalin pamjet e para të ‘iPhone 11’

Dalin pamjet e para të ‘iPhone 11’

Smartfoni ‘iPhone 11’ do të vijë ende i pajisur me një port ndriçimi si paraardhësit e tij, pohon një raport i ri. Ajo çfarë do e bëj ...
Sa fitojnë prodhuesit e veturave për një makinë që e shesin – këto janë të dhënat për BMW’në, Toyotan, Volkswagenin

Sa fitojnë prodhuesit e veturave për një makinë që e shesin – këto janë të dhënat për BMW’në, Toyotan, Volkswagenin

Tregu i makinave është një prej tregjeve më fitimprurse. Por sa fitojnë prodhesit e ndryshëm si BMË, Toyota e Volgswagen, nga një makinë që e shesin. ...
Alarmojnë ekspertët: Aplikacioni që ju plak jua vjedh fotot

Alarmojnë ekspertët: Aplikacioni që ju plak jua vjedh fotot

Aplikacioni që u kthye në trend së fundmi, “FaceApp”, i cili përdor fotografitë dhe riimagjinon ata që janë pjesë e fotografisë se si do të duken pas ...
1 2 3 4 5 6 28 40 / 280 POSTS