Category: TEKNOLOGJI

1 17 18 19 20 21 27 190 / 266 POSTS
Fiket teleskopi hapësinor Kepler

Fiket teleskopi hapësinor Kepler

NASA njoftoi sot se teleskopi hapësinor Kepler nuk kishte më karburant dhe u fik pas nëntë vitesh në orbitë rreth Diellit. Teleskopi hapësinor kish ...
Transformers në jetën reale,makina shndërrohet në robot gjigant

Transformers në jetën reale,makina shndërrohet në robot gjigant

Kjo makinë po transformohet në robot gjigant. Inxhinierët që e ndërtuan këtë makinë arritën ta bëjnë realitet ëndrrën e tyre të fëmijërisë. Roboti ...
Telefoni i palosshëm nga Samsung mund të mos lansohet sivjet

Telefoni i palosshëm nga Samsung mund të mos lansohet sivjet

Për vite me radhë kemi dëgjuar thashethemet dhe raportet se Samsung po zhvillon një telefon me një ekran të palosshëm. Pajisja në fjalë pritet të ...
Kompania private kineze dështon të dërgojë një raketë në orbitë

Kompania private kineze dështon të dërgojë një raketë në orbitë

Një kompani private kineze ka dështuar që të dërgojë një raketë në orbitë, për shkak se ka ndodhur një problem teknik gjatë fazës së tretë të lansimit ...
Audi po vonon modelin elektrik, ky është shkaku

Audi po vonon modelin elektrik, ky është shkaku

Automjeti i parë i Audi Sport (SUV), versioni elektrik do të jetë i gatshëm për rrugë me katër javë vonesë sa ishte planifikuar për shkak të një defek ...
Boeing hap fabrikën e parë në Evropë

Boeing hap fabrikën e parë në Evropë

Gjiganti i avionëve amerikanë ”Boeing” hapi fabrikën e tij të parë europiane në qytetin verior anglez të Sheffieldit, ku planifikon të prodhojë kompon ...
Google përjashton 48 punëtorë, akuzoheshin për ngacmim seksual

Google përjashton 48 punëtorë, akuzoheshin për ngacmim seksual

Google ka deklaruar se ka laruar nga puna 48 persona, duke përfshirë këtu edhe 13 menaxherë të lartë, për shkak se akuzoheshin për ngacmime seksuale g ...
Dënohen Apple dhe Samsung, ngadalësuan me qëllim celularët

Dënohen Apple dhe Samsung, ngadalësuan me qëllim celularët

Apple dhe Samsung do të gjobiten me nga 5 milionë euro respektivisht në Itali, për “ngadalësimin me qëllim” të celularëve të tyre. Një hetim i ...
Dështime të sërishme për zbatimin e kodit +383

Dështime të sërishme për zbatimin e kodit +383

Kodi telefonik shtetëror i Kosovës +383 mund të vonojë së zbatuari në tërësi sërish. Ndonëse kanë kaluar katër muaj nga koha kur ky kod duhej të përfu ...
Kjo është ura e parë prej çeliku e printerit 3D

Kjo është ura e parë prej çeliku e printerit 3D

Ura dymbëdhjetë metërshe do të paraqitet në një panair të projektimit dhe më pas do të vendoset mbi një kanal. Ekipi i MX3D pretendon të ketë ndë ...
1 17 18 19 20 21 27 190 / 266 POSTS