Category: RAJONI & BOTA

1 745 746 747 748 749 753 7470 / 7526 POSTS
242 vjet nga shpallja e pavarësisë së Amerikës

242 vjet nga shpallja e pavarësisë së Amerikës

Gjysma e dytë e shek XVIII shënoi të ashtuquajturin “shekulli i revolucioneve”. Interesat kolonialiste të perandorive europiane, lindja e ideolog ...
Tërmeti i sotëm ishte i “lehtë”, këto janë lëkundjet që i morën jetën qindra shqiptarëve

Tërmeti i sotëm ishte i “lehtë”, këto janë lëkundjet që i morën jetën qindra shqiptarëve

Shqipëria ka përjetuar këtë të mërkurë një seri tëmetesh që kanë sjellë panik në qytetet kryesore të vendit, e kryesisht në Tiranë aty ku forca e 5.1 ...
Alarmi në SHBA: Trump do ta pushtojë Venezuelën

Alarmi në SHBA: Trump do ta pushtojë Venezuelën

Gjatë një takimi që ishte mbajtur në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë, në gusht të vitit të kaluar, presidenti amerikan Donald Trump u kishte bërë nj ...
“Janë dëmtuar themelet e pallatit” E moshuara nga Elbasani tregon makthin e tërmetit

“Janë dëmtuar themelet e pallatit” E moshuara nga Elbasani tregon makthin e tërmetit

Momente frike dhe paniku ka përjetuar kjo e moshuar në Elbasan. Pallati ku banon u lëkund nga tërmeti. “Është 70 vjet ky pallat. Poshtë është dëm ...
5 misteret të cilat edhe shkencëtarët nuk mund t’i shpjegojnë

5 misteret të cilat edhe shkencëtarët nuk mund t’i shpjegojnë

Që nga kohët e lashta, ne jemi përpjekur të shpjegojmë shumë gjëra të mrekullueshme që ekzistojnë në planetin tonë. Shumica e gjërave të tilla ta ...
Këto janë dëmet që ka shkaktuat tërmeti që shkundi sot Shqipërinë

Këto janë dëmet që ka shkaktuat tërmeti që shkundi sot Shqipërinë

Janë raportuar dhe dëmet e para që shkaktoi tërmeti që goditi sot Shqipërinë me një forcë prej 5.1 ballësh të shkallës Rihter. Nga informacionet ...
Dy të vdekur nga rrëzimi i aeroplanit

Dy të vdekur nga rrëzimi i aeroplanit

Dy persona humbën jetën sot, kur një aeroplan i vogël u rrëzua në pjesën lindore të Austrisë, njoftuan zyrtarët e shërbimeve emergjente. Zëdhënës ...
Ky është kushti i vetëm për vizë pune në Gjermani

Ky është kushti i vetëm për vizë pune në Gjermani

Në Gjermani numri i vizave të punës për shqiptarë, boshnjakë dhe të tjerë nga Ballkani është rritur me 70% në tetë muajt e parë 2017. “Die Welt” i kus ...
Vritet në makinë kryebashkiaku, i dyti në 24 orë [Foto]

Vritet në makinë kryebashkiaku, i dyti në 24 orë [Foto]

Një kryebashkiak në Filipine është qëlluar për vdekje nga një person i armatosur me motor, vetëm një ditë pasi një tjetër kryebashkiak u qëllua nga nj ...
Toka shqiptare u shkund për një orë! Sizmiologu: Pas tërmetit pati 40 lëkundje të tjera

Toka shqiptare u shkund për një orë! Sizmiologu: Pas tërmetit pati 40 lëkundje të tjera

Sizmiologu Rexhep Koçi ka dhënë një sërë detajesh në lidhje me tërmetin që përshkoi Tiranën me një forcë të paparë prej disa vitesh, plot 5.1 ballë të ...
1 745 746 747 748 749 753 7470 / 7526 POSTS