Category: OPINIONE

1 3 4 5 6 7 22 50 / 212 POSTS
Doktori që drejton një institut mjekësie, shkel betimin e Hipokratit

Doktori që drejton një institut mjekësie, shkel betimin e Hipokratit

Drejtori i Instiutit të Mjekësisë së Punës “Emin Duraku” në Gjakovë, Dr. Luan Nagavci, u kërkon pacientëve që vizitat e radhës mjekësore t’i bëjnë në ...
Si i ngriti Putini Perandorinë Laramane të tiranëve dhe shteteve të dështuara

Si i ngriti Putini Perandorinë Laramane të tiranëve dhe shteteve të dështuara

Ndërsa disa në Perëndim, bëjnë ende predikime për demokracinë dhe të drejtat e njeriut, vlera që mbron Rusia në skenën botërore është sovraniteti – që ...
Ode për Zonjën Tonë të Europës

Ode për Zonjën Tonë të Europës

Imazhet e dhimbshme të Notre Dame përfshirë nga flakët kanë provokuar një mori ndjenjash dhe kujtimesh të përbashkëta në të gjithë botën. Duke hedhur ...
S’ka shkop magjik për të na çliruar nga Trumpi apo Brexiti

S’ka shkop magjik për të na çliruar nga Trumpi apo Brexiti

Brexiti dhe Trumpi nuk ishin perversione të shkaktuara nga aktivistët e korruptuar, por kulmime natyrale të dështimeve disa dekadëshe të politikës. Ës ...
Smakiqi: Ligj i veçantë për pagen bazë/minimale!

Smakiqi: Ligj i veçantë për pagen bazë/minimale!

Nga: Xhevdet Smakiqi -Në pagën minimale +250 euro të përfshihet sigurimi shendetësor i mbuluar nga punëdhënesi modaliteti te gjindet. - Me masa te ...
Çerkin Dukolli: 20 vite nga beteja në Malet e Berishës

Çerkin Dukolli: 20 vite nga beteja në Malet e Berishës

20 vite nga beteja në Malet e Berishës dhe rënja e dëshmorëve të kombit Islam Kastrati, Mentor Morina, Ramadan Bytyqi, Halim Bajraktari e Mentor Gashi ...
Hooper: Kosova pa nevojë po i ngul gishtin në sy Amerikës

Hooper: Kosova pa nevojë po i ngul gishtin në sy Amerikës

Një analist me përvojë i Ballkanit thotë se marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara janë në nivelin më të ulët në 20 vjetët e kundit për sh ...
I lirë është ai që nuk shpreson asgjë dhe nuk frigohet nga asgjë

I lirë është ai që nuk shpreson asgjë dhe nuk frigohet nga asgjë

Nga: Dervish Alimi Psikologjia e natyrës së njeriut përshkruhet denjësisht nga thënie të bukura të popujve të ndryshëm që kanë lënë gjurmë në histori ...
Çfarë do të thotë humbja e Stambollit dhe Ankarasë për Erdoganin

Çfarë do të thotë humbja e Stambollit dhe Ankarasë për Erdoganin

Nga “The Economist”. Në vitet e shkuara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe qeveria e tij kanë marrë kontrollin e gjyqësorit dhe kanë pengu ...
Vaj vatani e mjer mileti!

Vaj vatani e mjer mileti!

Nga: Dervish Alimi Sa më shumë që hyj/më në ujërat e 'fëlliqta' të politikës, fillimisht me qëllimin fisnik të dhënies së kontributit në kanalizimin ...
1 3 4 5 6 7 22 50 / 212 POSTS