Category: OPINIONE

1 2 3 4 5 6 25 40 / 245 POSTS
Dita pas NATO-s

Dita pas NATO-s

Presidenti francez Emmanuel Macron është kritikuar pasi e përshkroi NATO-n si një tru i vdekur dhe pasi po kërkon një afrim me presidentin rus Vladimi ...
Çfarë fshihet pas krizës së demokracisë

Çfarë fshihet pas krizës së demokracisë

Në demokracitë në mbarë botën, votuesit po ndiejnë gjithnjë e më shumë sikur shumica e zgjedhjeve kryesore që prekin jetën e tyre tashmë vendosen përm ...
Ballkani Perëndimor si “Corpus Alienum” në syrin me katarakt të Evropës plakë

Ballkani Perëndimor si “Corpus Alienum” në syrin me katarakt të Evropës plakë

Me bllokimin e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE, idetë e nobelistit Peter Handke për krijimin e Serbisë së Madhe dhe për zhdukjen e penguesve ...
Analisti jep alarmin: Erdogan rrezik për Kosovën

Analisti jep alarmin: Erdogan rrezik për Kosovën

Analisti i çështjeve të Ballkanit në Uashington, Erdoan Shipoli, thotë se Turqia është një aktore e rëndësishme në Ballkanin perëndimor, por këto vend ...
Njeriu që mendon se Kurti do të ndryshojë: Ai do të sillet ndryshe kur të vijë në pushtet

Njeriu që mendon se Kurti do të ndryshojë: Ai do të sillet ndryshe kur të vijë në pushtet

Presidenti i Bordit të Drejtorëve në Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë, Ilir Ibrahimi, ka folur për gjendjen aktuale politike në Kosovë, si dhe sjell ...
Një ndryshim i vështirë

Një ndryshim i vështirë

Emrat e rinj në pushtet nuk thonë asgjë, nëse nuk ka ndryshime thelbësore në mënyrën e qeverisjes dhe vendime të rëndësishme për jetën e qyetarëve. Pr ...
Një fermer bambuje për Kryeministër

Një fermer bambuje për Kryeministër

Shkruan: Arian Zeka E tëra fillon me një farë I lodhur me vështirësitë e sigurimit të mbijetesës për familjen, një fermer kinez kishte vendosur ...
Kur s’i tutesh ligjit

Kur s’i tutesh ligjit

Nëse zyrtarët shtetërorë gjuajnë me armë dhe marrin dënime qesharake, nëse gjykatat zvarrisin pa fund lëndët dhe nëse besimi në organet e rendit dhe l ...
Dy sisteme, një botë

Dy sisteme, një botë

Ashtu si Lufta e Ftohtë e shekullit të XX midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik, rivaliteti i ri midis Kinës dhe Perëndimit është një gar ...
I buzëqeshim (vetëm) celularit

I buzëqeshim (vetëm) celularit

Jetojmë në një regjim të dyfishtë: flasim, përqafohemi, puthemi me një person tjetër, por truri ynë është sintonizuar diku tjetër, me zilen e telefoni ...
1 2 3 4 5 6 25 40 / 245 POSTS

COVID-19 Statistika

Këtu i keni informatat e fundit lidhur me pandeminë COVID-19