Category: OPINIONE

1 2 3 16 10 / 160 POSTS
Kur bëjnë zhurmë zorrët e barkut, nuk dëgjohet zëri i arsyes

Kur bëjnë zhurmë zorrët e barkut, nuk dëgjohet zëri i arsyes

Nga: Dervish Alimi Që nga krijimi i njerëzimit është bërë diferencimi i specieve të gjalla në dy grupe, në aspektin e të a.q. 'homo sapiens' dhe të t ...
Gojët e mbyllura i mbyllin çështjet e hapura

Gojët e mbyllura i mbyllin çështjet e hapura

Nga: Dervish Alimi Duke shikuar përtej të dukshmes dhe duke lexuar në mes të rreshtave, mund lirisht të konstatojmë se njeriu për të shpëtuar lëkurën ...
Absurdi i shekullit: Krijuesi Karadjić ka me vdekë në burg – krijesa e tij Republika Srpska jeton dhe gëzon njohje ndërkombëtare!?

Absurdi i shekullit: Krijuesi Karadjić ka me vdekë në burg – krijesa e tij Republika Srpska jeton dhe gëzon njohje ndërkombëtare!?

Shkruan: Halil Matoshi Qysh mundet me u dënu dikush për gjenocid, si rasti i psikiatrit monstrum Radovan Karadjić, ndërsa nuk është pranuar nga Gjyka ...
Si i përshkruante shqiptarët një gazetë amerikane në 1904

Si i përshkruante shqiptarët një gazetë amerikane në 1904

Ky artikull i gazetës amerikane “The Seattle Star”, i datës 29 prill 1904, botuar nga gazeta DITA është përkthyer nga studiuesi Armand Plaka dhe ka ti ...
Heshtja është ar, por edhe nënshtrim!

Heshtja është ar, por edhe nënshtrim!

Nga: Dervish Alimi Zgjedhjet janë kohë lufte për partite politike për nga vetë definicioni i ekzistencës së tyre. Kush hesht në kohë zgjedhjesh e ka ...
Pse euroburokratët rrefuzojnë ta shohin krizën shqiptare?

Pse euroburokratët rrefuzojnë ta shohin krizën shqiptare?

Nga: Fatos Lubonja Ashtu siç pritej, pas vendimit të opozitës shqiptare për të lënë mandatet, pasi nuk mund të bëjë më fasadën e një diktature me fyt ...
Si ia dolën politikanët kosovarë ta ndryshojnë në popull, atë që s’kanë mundur ta ndryshojnë pushtuesit me shekuj

Si ia dolën politikanët kosovarë ta ndryshojnë në popull, atë që s’kanë mundur ta ndryshojnë pushtuesit me shekuj

Nga: Agron Halitaj 500 vjet të sundimit otoman dhe 100 vjet të pushtimit sllav nuk kanë qenë në gjendje t’i ndryshojnë dy gjëra te populli shqiptar: ...
Zmajlaj: Lufta dhe rënja heroike e Jasharajve

Zmajlaj: Lufta dhe rënja heroike e Jasharajve

SHKRUAN : AJET ZMAJLAJ - KRYETAR NISMA SOCIALDEMOKRATE NË DIASPORË Po të kishte çmim Nobel për luftë ai do t´i takonte Adem Jasharit dhe familjes s ...
Rifat Jashari: Ushtria e Kosovës ta mbrojë territorin siç e mbrojti UÇK-ja

Rifat Jashari: Ushtria e Kosovës ta mbrojë territorin siç e mbrojti UÇK-ja

Në 21-vjetorin e shënimit të Epopesë së Lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovë, ka folur edhe përfaqësuesi i familjes Jashari, Rifat Jashari. Për ...
Dëgjojeni çfarë thoshte Ibrahim Rugova për Adem Jasharin

Dëgjojeni çfarë thoshte Ibrahim Rugova për Adem Jasharin

Presidenti i parë i Kosovës së pasluftës, Ibrahim Rugova, në një intervistë të rrallë menjëherë pas luftës ishte pyetur për vizitën te varrezat e dësh ...
1 2 3 16 10 / 160 POSTS