Category: LAJME

1 1,311 1,312 1,313 1,314 1,315 1,423 13130 / 14221 POSTS
Lluka: Qeveria po e trajton me prioritet trajtimin e ujërave të zeza

Lluka: Qeveria po e trajton me prioritet trajtimin e ujërave të zeza

Qeveria e Kosovës është duke e trajtuar me prioritet çështjen e ujërave të zeza dhe me investimet që po bëhen në këtë sektor synohet që të trajtohen d ...
Të rinjve s`u interesojnë shkencat teknike

Të rinjve s`u interesojnë shkencat teknike

Të rinjtë e Kosovës, të cilët sapo kanë përfunduar shkollimin e mesëm, nuk janë edhe aq të interesuar që në fakultet t’i studiojnë shkencat teknike. ...
Ramush Haradinaj zgjohet nga gjumi, ua tregon muskujt Thaçit e Veselit

Ramush Haradinaj zgjohet nga gjumi, ua tregon muskujt Thaçit e Veselit

Ramush Haradinaj përfundimisht ka zgjedhur t’ua tregojë ‘muskujt’ partnerëve të tij të koalicionit, por edhe kreut të vendit Hashim Thaçit. Derisa dik ...
Kocijançiç: Të intensifikohet dialogu Kosovë-Serbi

Kocijançiç: Të intensifikohet dialogu Kosovë-Serbi

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq ka thënë se është e rëndësishme që dialogu Kosovë-Serbi të intensifikohet. Kocijançiç ka theksuar ...
Haradinaj: Kosova është e orientuar për ekonomi të lirë dhe ka krijuar ambient të përshtatshëm për investime

Haradinaj: Kosova është e orientuar për ekonomi të lirë dhe ka krijuar ambient të përshtatshëm për investime

Liria ekonomike e Kosovës ka marrë vlerësim pozitiv nga Heritage Founndation, duke u ranguar më mirë se disa vende të rajonit dhe BE-së. Kjo është dës ...
Historiani kosovar: Mijëra grekë dhe rumunë luftuan kundër shqiptarëve në Kosovë

Historiani kosovar: Mijëra grekë dhe rumunë luftuan kundër shqiptarëve në Kosovë

Historiani Safet Hasani ka treguar se ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjatë luftës në Kosovë, janë përballur me rreth 600 mijë trupa serb, ...
Xhaferi: BE-ja i vlerësoi përpjekjet e Maqedonisë, tani duhet të fokusohemi ndaj obligimeve

Xhaferi: BE-ja i vlerësoi përpjekjet e Maqedonisë, tani duhet të fokusohemi ndaj obligimeve

Me Vendimin e Këshillit të Bashkimit Evropian për hapjen e rrugës për fillimin e negociatave në qershor të vitit 2019, vendet anëtare dërguan sinjal t ...
Serbia s’po i kthen kopjet e dokumenteve kadastrale

Serbia s’po i kthen kopjet e dokumenteve kadastrale

Edhe pse ka marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të nënshkruar në Bruksel në vitin 2011, Serbia ende nuk ia ka kthyer Kosovës të gjitha kopjet ori ...
Komuna e Prishtinës rrënon tarracat e disa lokaleve

Komuna e Prishtinës rrënon tarracat e disa lokaleve

Inspektorati i Prishtinës ka larguar disa tarraca të lokaleve në Ulpianë për ta shpenguar trotuarin dhe liruar hapësirat gjelbëruese. I habitur, pr ...
Dikur donte të bëhej President i Kosovës, tash po noton në Detin e Vdekur

Dikur donte të bëhej President i Kosovës, tash po noton në Detin e Vdekur

Ishte kandidat i pavarur për pozitën e Presidentit të Kosovës, por Seremb Gjergji tash po noton në Detin e Vdekur. Në vitin 2016, Gjergji ishte k ...
1 1,311 1,312 1,313 1,314 1,315 1,423 13130 / 14221 POSTS