Category: KURIOZITETE

1 3 4 5 6 7 55 50 / 547 POSTS
Oqeani Jugor që rrethon Antarktikun, është vendi me ajrin më të pastër në botë

Oqeani Jugor që rrethon Antarktikun, është vendi me ajrin më të pastër në botë

Shkencëtarët besojnë se kanë zbuluar se ku është ajri më i pastër në botë, aty ku faktori njeri nuk e ka ndotur me aktivitete të ndryshme, shkruan CNN ...
Humbin tre fëmijë në aksident, pas një viti bëhen me trinjakë

Humbin tre fëmijë në aksident, pas një viti bëhen me trinjakë

Një histori tejet e veçantë vjen nga një familje në SHBA. Në maj të vitit 2007 familja Cobl u përfshi në një tragjedi shumë të rëndë. Gruaja e familje ...
Vritet një ndër gorillat më të rralla në botë, 4 të dyshuarit rrezikojnë burgim të përjetshëm

Vritet një ndër gorillat më të rralla në botë, 4 të dyshuarit rrezikojnë burgim të përjetshëm

Një nga gorillat malore më të njohura të Ugandës, Rafiki, është vrarë. Katër burra janë arrestuar dhe do të përballen me dënim të përjetshëm ose me gj ...
Alienët ishin në Tokë, ndoshta para njerëzve

Alienët ishin në Tokë, ndoshta para njerëzve

Është një nga pyetjet më të shpeshta të njerëzimit, hulumtimet shkencore dhe hulumtimet e shumta që mundohen të vërtetojnë ekzistencën e alienave P ...
Kjo dietë iu ndihmon të parandaloni kancerin, diabetin dhe iu bën të humbni peshë

Kjo dietë iu ndihmon të parandaloni kancerin, diabetin dhe iu bën të humbni peshë

Dieta ketogjene përqendrohet në konsumimin e yndyrnave të shëndetshme, proteinave dhe karburanteve të ulëta. Kjo lloj diete është 75% yndyrë, 20% p ...
Proteina e qumështit të gjirit dhe dhisë mund të luftojnë Covid-19

Proteina e qumështit të gjirit dhe dhisë mund të luftojnë Covid-19

Shkencëtarët rusë pretendojnë se foshnjat janë më pak të prekura nga koronavirusi për shkak të proteinës që gjendet në qumështin e gjirit, të cilat mb ...
“Çadrat distancë 3.5 metra” Si do të bëhet plazhi në Shqipëri, nesër publikohen protokollet anti-Covid

“Çadrat distancë 3.5 metra” Si do të bëhet plazhi në Shqipëri, nesër publikohen protokollet anti-Covid

Nesër qeveria shqiptarë do të publikojë për herë të parë protokollet e sigurisë (ndaj Covid) për plazhet e vendit. Lajmin e ka përcjellë këtë të en ...
Koronavirusi i shtyn në varfëri edhe 86 milionë fëmijë

Koronavirusi i shtyn në varfëri edhe 86 milionë fëmijë

Pasojat ekonomike të pandemisë mund të shkaktojë një rritje të numrit të fëmijëve në kushte të varfërisë familjare deri në 86 milionë më shumë deri në ...
Studimi shkencor: Nga rrobat tek librat, sa orë qëndron koronavirusi në objekte të ndryshme

Studimi shkencor: Nga rrobat tek librat, sa orë qëndron koronavirusi në objekte të ndryshme

Një studim shumë i diskutuar i botuar në Gazetën Mjekësore në New England nga studiues në SH.B.A. vështroi mbijetesën e koronavirusit në një larmi sip ...
“Vaksina kundër Covid-19 do të jetë gati në 2021”

“Vaksina kundër Covid-19 do të jetë gati në 2021”

Drejtori i Institutit Italian të sëmundjeve infektive në Romë Giuseppe Ippolito ka informuar sot se po ecën pozitivisht procesi për vaksinën anti Covi ...
1 3 4 5 6 7 55 50 / 547 POSTS