Category: KURIOZITETE

1 43 44 45 46 47 53 450 / 524 POSTS
A jeni dakord të hani mish nga kafshët e ndryshuara gjenetikisht?

A jeni dakord të hani mish nga kafshët e ndryshuara gjenetikisht?

Konsumatorët po pyeten nëse do të hanin mish nga kafshët e ndryshuara gjenetikisht. Shkencëtarët shpresojnë se gjetjet do të japin informacion të rënd ...
Mollët e rralla “fantazmë” shfaqen në pemë

Mollët e rralla “fantazmë” shfaqen në pemë

A keni parë ndonjëherë një ‘mollë fantazmë’? Natyra ua ofron edhe një fenomen të ri. Një fermer në Amerikë ka fotografuar një bllok akulli në formë ...
Vendoset në shitje ishulli më i shtrenjtë në botë, ky është çmimi marramendës

Vendoset në shitje ishulli më i shtrenjtë në botë, ky është çmimi marramendës

Një ishull privat prej 660 hektarësh në Emiratet e Bashkuara Arabe ka dalë në shitje për 410 milionë euro, duke ofruar plazhe private, hotele me pesë ...
Një e treta e shqiptarëve të burgosur për drogë

Një e treta e shqiptarëve të burgosur për drogë

Burgjet në Shqipëri po mbushen me të dënuar për drogën, ndërsa qelitë po lirohen nga vrasësit hajdutët dhe përdhunuesit. Shqipëria është një vend ku ...
Gabimet që asnjëherë gratë nuk duhet bërë me të brendshmet

Gabimet që asnjëherë gratë nuk duhet bërë me të brendshmet

Duhet të shmanget përdorimi i të brendshmeve dy ditë rresht, veshja e tangave si dhe përdorimi i detergjentit të parfumuar për të larë të brendshmet: ...
Shifrat e frikshme të aksidenteve, 7 të vdekur për një muaj

Shifrat e frikshme të aksidenteve, 7 të vdekur për një muaj

Vetëm gjatë muajit të kaluar 7 vetë kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve në komunikacion, përderisa ditë më parë një grua shtatzënë humbi foshnjë ...
“1 në 4 vajza dhunohen”, studimi: Fenomeni i ka rrënjët e thella në familje

“1 në 4 vajza dhunohen”, studimi: Fenomeni i ka rrënjët e thella në familje

"Në Shqipëri është ende tabu seksi dhe nuk flitet me fëmijën". Një studim i fundit, i kryer me adoleshentë në disa gjimnaze të Shqipërisë për marrëdh ...
97-vjeçarja që konsumon 22 birra në ditë

97-vjeçarja që konsumon 22 birra në ditë

Historia e çuditshme ka për protagonist një gjyshe e cila pi 22 birra në ditë për të qëndruar e fortë dhe e shëndetshme. Në rajonin Mechelen të ...
Lëkura e thatë gjatë dimrit, ushqimet që ju mbrojnë nga i ftohti

Lëkura e thatë gjatë dimrit, ushqimet që ju mbrojnë nga i ftohti

Kur temperaturat bien, lëkura është organi që preket menjëherë. Të gjithë kemi përjetuar tharjen e duarve dhe buzëve apo dhe çarjen e tyre nga i ...
Çfarë ndodh me organizmin pasi pini një filxhan kafe?

Çfarë ndodh me organizmin pasi pini një filxhan kafe?

Mund të mos e keni kuptuar, por nëse mendimi i parë i ditës lidhet me kafenë ju jeni i varur ndaj saj. Për shumë prej nesh kafeja nuk është thjesht n ...
1 43 44 45 46 47 53 450 / 524 POSTS

COVID-19 Statistika

Këtu i keni informatat e fundit lidhur me pandeminë COVID-19