Category: KURIOZITETE

1 24 25 26 27 28 37 260 / 363 POSTS
Vendet e vetme në botë të cilat nuk e respektojnë barazinë gjinore në punë

Vendet e vetme në botë të cilat nuk e respektojnë barazinë gjinore në punë

Nëse je  grua dhe dëshiron të kesh të drejtat e njëjta me burrat në punë, atëherë ju duhet të jetoni dhe punoni në Belgjikë, Danimarkë, Francë, Letoni ...
E shkatërron një vend të tërë, kjo është arma më e fuqishme e ushtrisë amerikane

E shkatërron një vend të tërë, kjo është arma më e fuqishme e ushtrisë amerikane

Amerika konsiderohet si vendi me ushtrinë më të fuqishme në botë. Ushtria amerikane renditet e para në botë, në aspektin e aftësive të saj të përgjit ...
Sot shënohet Dita Ndërkombëtare për zero diskriminim

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare për zero diskriminim

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare për zero diskriminim, në të cilën bëhet thirrje për t’i dhënë diskriminimit dhe për të kremtuar diversitetin, toleranc ...
Ndotja e ambientit, shteti ishullor ndalon përdorimin e pelenave

Ndotja e ambientit, shteti ishullor ndalon përdorimin e pelenave

Vanuatun, një shtet të vogël në Paqësor pakkush e njeh. Emrin e tij e kemi dëgjuar për shkak të njohjes, e më pas tërheqjes së njohjes, së Kosovës si ...
7 mijë pacientë vdesin çdo vit nga shkrimi i keq i mjekëve

7 mijë pacientë vdesin çdo vit nga shkrimi i keq i mjekëve

Shkrimi i keq i mjekëve, shkakton vdekjen e paqëllimshme të rreth 7 mijë personave çdo vit në SHBA. Shkrimi i keq i mjekëve është një nga çësht ...
“Shqipëria, me shërbimin shëndetësor më të keq në Evropë”

“Shqipëria, me shërbimin shëndetësor më të keq në Evropë”

Shqipëria është përkeqësuar me tre vende, duke zbritur e fundit. Shqipëria renditet e fundit nga 35 shtete europiane në Indeksin e Shëndetit Konsumat ...
Kjo është arsyeja pse nuk mund të dilni duke qeshur në foton e pasaportës

Kjo është arsyeja pse nuk mund të dilni duke qeshur në foton e pasaportës

Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil rekomandon që fotot e pasaportave të kenë një “shprehi neutrale” që të përdoren nga sistemet e njohjes së ...
7 arsye pse Zvicra është shteti më i mirë në botë

7 arsye pse Zvicra është shteti më i mirë në botë

Zvicra edhe këtë viti u cilësua si “shteti më i mirë” në botë në raportin vjetor të Shteteve më të Mira. Por përveç tyre, ky shtet ka edhe një sërë f ...
Nëna i lindi binjakët 84 km larg njëri-tjetrit

Nëna i lindi binjakët 84 km larg njëri-tjetrit

Një nënë ka sjellë në jetë djemtë binjakë në dy spitale të ndryshme rreth 84 km larg njëri-tjetrit. Gruaja u dërgua në spitalin Caithness Gener ...
Ky është lojtari më i pasur në botë që lë prapa Ronaldon, Messin, Neymarin e shumë yje të tjerë

Ky është lojtari më i pasur në botë që lë prapa Ronaldon, Messin, Neymarin e shumë yje të tjerë

Kur flitet për lojtarin më të pasur në botë, sigurisht në mendje na vijnë emra si Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Neymar JR apo lojtar të tjerë që si ...
1 24 25 26 27 28 37 260 / 363 POSTS