Category: KURIOZITETE

1 22 23 24 25 26 46 240 / 453 POSTS
Ndërtohet xhamia me minaren më të lartë në botë

Ndërtohet xhamia me minaren më të lartë në botë

Shumë shpejt do të hapet xhamia më e madhe e Afrikës, në kryeqytetin e Algjerisë. Ndërtimi është marrë përsipër nga Kompania Shtetërore e Ndërtimit të ...
Euro të reja, rezistente ndaj rrobalarëses, hekurit dhe ujit

Euro të reja, rezistente ndaj rrobalarëses, hekurit dhe ujit

Kartëmonedha të harruara në pantallonat xhinse dhe të vendosura rastësisht në makinë larëse? Ose nën hekur? Apo ato që përfundojnë gabimisht rrudhosur ...
Peshkatarët zbulojnë balenën spiune të Rusisë, ishte e pajisur me kamerë

Peshkatarët zbulojnë balenën spiune të Rusisë, ishte e pajisur me kamerë

Peshkatari norvegjez ka zbuluar një balenë beluga, me një kamerë të ngjitur në trup - duke nxitur spekulime se kafsha i përket Marinës Ruse. Ekui ...
Gjendet gjurma më e vjetër e këmbës njerëzore, daton 15.600 vite më parë

Gjendet gjurma më e vjetër e këmbës njerëzore, daton 15.600 vite më parë

Gjurma më e vjetër mbijetuese e këmbës së njeriut është gjetur në Amerikë, thonë shkencëtarët në një studim të ri. Një gjurmë e vetme e këmbës, e ...
Testi më i shkurtër i inteligjencës në botë, i përbërë nga vetëm tri pyetje

Testi më i shkurtër i inteligjencës në botë, i përbërë nga vetëm tri pyetje

Testet profesionale dhe ato të inteligjencës janë të popullarizuara, falë formulës së standardizuar që ofrojnë, e cila më pas tregon mesataren e intel ...
Shkenctarët krijojnë majmun me gjene të njeriut, hapet debat i madh etik

Shkenctarët krijojnë majmun me gjene të njeriut, hapet debat i madh etik

Shkencëtarët në Kinë mund ta kenë krijuar një lloj të ri të majmunit, dhe me të kanë nxitur një debat të madh etik. Hulumtuesit kanë futur gjene të tr ...
Pirja e çajit të ngrohtë mund t’ua shkaktojë këtë lloj kanceri

Pirja e çajit të ngrohtë mund t’ua shkaktojë këtë lloj kanceri

Studimet e fundit kanë treguar një marrëdhënie shkak-pasojë midis çajit të nxehtë dhe kancerit në ezofag. Rezultatet e këtij studimi, që pohon se ...
E keni ditur gabim! Ky është orari kur duhet ta pini kafen në mëngjes

E keni ditur gabim! Ky është orari kur duhet ta pini kafen në mëngjes

Për disa njerëz dita nuk nis mirë nëse nuk konsumojnë një kafe. Shumica prej nesh preferojnë ta pinë kafen menjëherë pasi dalin nga shtëpia. Megjit ...
Në oqeane jetojnë rreth 200 mijë lloje virusesh

Në oqeane jetojnë rreth 200 mijë lloje virusesh

Sipas hulumtimit të fundit, oqeanet kanë rreth 200 mijë popullata të ndryshme të viruseve. Viruset ujore u gjetën në thellësi deri 4 mijë metra nga Po ...
E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet një shtëpi e bardhë, e izoluar, e ndërtuar në f ...
1 22 23 24 25 26 46 240 / 453 POSTS