Category: KURIOZITETE

1 21 22 23 24 25 46 230 / 453 POSTS
Zbulim i jashtëzakonshëm: Lansohet droni që do të transportojë organe në distanca të largëta

Zbulim i jashtëzakonshëm: Lansohet droni që do të transportojë organe në distanca të largëta

Javën e kaluar, një dron që u zhvillua nga Universiteti i Merilendit, dërgoi një veshkë donatori në Qendrën Mjekësore të Kolegjit, ku u transpla ...
Mbijetoi tri luftëra, e moshuara nga Mostari për herë të 104 agjëron ramazanin

Mbijetoi tri luftëra, e moshuara nga Mostari për herë të 104 agjëron ramazanin

Fata Husiç nga Mostari i Bosnjë e Hercegovinës, e cila që nga mosha 7-vjeçare rregullisht ndjek dhe praktikon obligimet fetare muslimane, është një sh ...
Testohet treni më i shpejtë në botë

Testohet treni më i shpejtë në botë

Japonia ka filluar të testojë trenin më të shpejtë ndonjëherë. Ai është i aftë të arrijë shpejtësinë 400 km/h dhe do bëjë një revolucion mënyrën e ...
Kush është Stevo Pendarovski, kryetari i ri i Maqedonisë së Veriut?

Kush është Stevo Pendarovski, kryetari i ri i Maqedonisë së Veriut?

Stevo Pendarovski është kryetar i Maqedonisë së Veriut, sipas rezultateve të para zyrtare nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) në Maqedoni. Ai k ...
Vendet europiane që janë anashkaluar nga vizitorët

Vendet europiane që janë anashkaluar nga vizitorët

Franca dhe Italia janë fantastike, por ç’të thuhet për disa vende të Europës që janë më pak të njohura? Mali i Zi, Qipro, Finlanda…, janë në mesin ...
Skulptura më e madhe e një shpendi, 10 vite për ta ndërtuar

Skulptura më e madhe e një shpendi, 10 vite për ta ndërtuar

Për ndërtimin e skulpturës më të madhe në botë të një shpendi janë dashur 10 vite punë. Vepra 350 me 60 metra gjatësi, 46 gjerësi dhe 21 lartësi, n ...
Kush është ‘Daja’ nga Peja? Njeriu i grabitjes së 6 milionave në Rinas

Kush është ‘Daja’ nga Peja? Njeriu i grabitjes së 6 milionave në Rinas

Ragip Hajdini nga Peja, i njohur ndryshe me nofkën “Daja” dyshohet të jetë një prej organizatorëve të grabitjes spektakolare brenda pistës së Rinasit ...
Ky është ushqimi që po ndihmon kundër fryrjes dhe kapsllëkut

Ky është ushqimi që po ndihmon kundër fryrjes dhe kapsllëkut

Thjerrëzat janë të pasura me fibra, proteina, zink, hekur, kalium, folate dhe vitamina B. Në fakt, vetëm ¾ e një filxhani me thjerrëza sigurojnë 12 gr ...
10 këshilla për t’u çuar herët në mëngjes

10 këshilla për t’u çuar herët në mëngjes

Disa njerëz e kanë tepër të vështirë të çohen herët në mëngjes, sidomos ata që pëlqejnë të qëndrojnë zgjuar deri vonë. Megjithëse shumë prej nesh e ...
Qytetarët e Maqedonisë, ndër më të armatosurit në botë

Qytetarët e Maqedonisë, ndër më të armatosurit në botë

Maqedonia renditet e 12-ta në 230 vendet e territoret në mbarë botën, sipas një sondazhi të kryer nga “Sondazhi për armë të lehta” në Gjenevë. Sh ...
1 21 22 23 24 25 46 230 / 453 POSTS