Category: KURIOZITETE

1 2 3 55 10 / 547 POSTS
Virusi vdekjeprurës spanjoll, çka duhet të mësojë bota nga atëherë në valën e dytë të koronavirusit

Virusi vdekjeprurës spanjoll, çka duhet të mësojë bota nga atëherë në valën e dytë të koronavirusit

Në valën vdekjeprurëse të pandemisë së gripit të vitit 1918, miliona njerëz ishin të dënuar sepse nuk dinin se çfarë dimë tani për mënyrën e përhapjes ...
Derisa bota po pret vaksinën, 14-vjeçarja nga Teksasi thotë se e ka një zgjidhje

Derisa bota po pret vaksinën, 14-vjeçarja nga Teksasi thotë se e ka një zgjidhje

Derisa shkencëtarët në mbarë botën janë në garë për të gjetur ilaçin kundër coronavirusit, një adoleshente Anika Chebrolu, 14-vjeçe nga Frisco në Teks ...
Ekografia identifikoi se shumë pacientë të infektuar me Covid-19 rezultuan me dëmtime në zemër

Ekografia identifikoi se shumë pacientë të infektuar me Covid-19 rezultuan me dëmtime në zemër

Efekte anësore janë vërejtur nga skanimet me ultratinguj të pacientëve të infektuar me covid-19. Studiuesit zbuluan se një numër i konsiderueshëm i ...
Italiania i hedh qetësues në kafe koleges që të jetë më e dobët në punë

Italiania i hedh qetësues në kafe koleges që të jetë më e dobët në punë

Një grua italiane ka treguar se si një rivalitet i ashpër në vendin e punës bëri që kolegia e saj t’i vendoste qetësues në kapuçinon e mëngjesit në ko ...
Vret bakteriet, dobëson sa hap e mbyll sytë, ju duhen veç 12 thelpinj hudhra

Vret bakteriet, dobëson sa hap e mbyll sytë, ju duhen veç 12 thelpinj hudhra

Studimet laboratorike kanë treguar se hudhra e papjekur vret bakteret, ul lipidet e gjakut dhe potencialisht ul presionin e gjakut. Kura me 12 Thel ...
Nëse u ndodh kjo gjatë natës, në mëngjes shkoni urgjent te mjeku

Nëse u ndodh kjo gjatë natës, në mëngjes shkoni urgjent te mjeku

Nëse djersini shpesh natën, atëherë kjo është diçka për të cilën duhet të shqetësoheni. Në qoftë se dhoma juaj e gjumit është jashtëzakonisht e nxe ...
Vendi i punës që paguhet 20 mijë euro në muaj, por që askush nuk e dëshiron

Vendi i punës që paguhet 20 mijë euro në muaj, por që askush nuk e dëshiron

Ju do të mendonit se nuk do të ishte e vështirë që doktorë nga e gjithë bota do të shprehnin gatishmërinë që të punojnë në një vend të bukur të Zeland ...
Shkencëtarët shohin anë të dobëta të vaksinave të Rusisë dhe Kinës

Shkencëtarët shohin anë të dobëta të vaksinave të Rusisë dhe Kinës

Vaksinat kundër koronavirusit, të zhvilluara në Rusi dhe Kinë, e kanë një pikë të dobët të përbashkët. Ato janë të bazuara në një virus të ftohjes së ...
Amerika aprovon një test të shpejtë për koronavirusin, që kushton 5 dollarë

Amerika aprovon një test të shpejtë për koronavirusin, që kushton 5 dollarë

Administrata amerikane e ushqimit dhe ilaçeve (FDA) dha një aprovim për përdorimin urgjent të një testi për coronavirus nga Laboratorët Abbott, i cili ...
Dalin rezultatet e vaksinës së parë kundër koronavirusit: Krijon imunitet te të moshuarit njësoj si te të rinjtë

Dalin rezultatet e vaksinës së parë kundër koronavirusit: Krijon imunitet te të moshuarit njësoj si te të rinjtë

“Moderna Inc.” njoftoi ditën e mërkurë se vaksina e saj eksperimentale kundër koronavirusi krijon imunitet te të moshuarit, njësoj si te vullnetarët e ...
1 2 3 55 10 / 547 POSTS