Barcelona, prapa Real Madridit në La Liga për herë të parë pas 27 muajve

Barcelona, prapa Real Madridit në La Liga për herë të parë pas 27 muajve

Real Madridi nuk kishte qenë përpara Barcelonës në tabelën e La Ligës që nga 21 maji i vitit 2017, kur e ngrenë trofeun e kampionit të Spanjës – plot 76 xhiro më parë.

Disfata tronditëse e Barcelonës kundër Athletic Bilbaos të premten në mbrëmë u ndoq nga fitorja me rezultat 3:1 e Real Madridit kundër Celta Vigos në Balaidos. Kjo fitore shërbeu edhe për ta theksuar dominimin që katalonasit e kanë shijuar mbi rivalët e tyre gjatë sezoneve të fundit, transmeton Gazeta Express.

Pasi që Real Madridi qëndron për momentin në kreun e tabelës së La Ligës, për shkak të dallimit në gola, dhe Barcelona është në pozitën e 17-të, skuadra e Zinedine Zidane është mbi kampionen në fuqi në tabelë për herë të parë që nga dita finale e sezonit 2016/17, kur Real Madridi u shpall kampion i Spanjës, me tre pikë më shumë sesa katalonasit.

Që nga ajo ditë, 21 maj 2017, Barcelona e ka pasur gjithmonë rivalin e saj më të madh prapa vetes ose të paktën dy ekipet kanë qenë të barabarta, siç kishin qenë në shtatë javët e para të atij sezoni dhe sërish në ditën hapëse të sezonit 2017/18.

Gjithsej, 76 xhiro të La Ligës janë zhvilluar që Kur Real Madridi kishte qenë për herë të fundit mbi Barcelonën në tabelën e La Ligës. /Gazeta Express

 

COMMENTS

COVID-19 Statistika

Këtu i keni informatat e fundit lidhur me pandeminë COVID-19